Asset Publisher
Szkodniki korzeni
Od 15 sierpnia do 30 września, m. in. w szkółkach leśnych czy na terenach, na których w przyszłym roku zostanie posadzony las, jest przeprowadzana zasadnicza kontrola występowania szkodników korzeni.
Podczas takiej kontroli wykopuje się określoną liczbę dołów na hektar (np. w szkółkach minimum 15 dołów/ha, na obszarze do zalesienia – 6 dołów/ha). Dół ma wymiary 1m x 0,5 m x głębokość nie mniejszą niż 0,5 m.
W czasie poszukiwań można napotkać pędraki:
🐛chrabąszcza majowego i kasztanowca
🐛 guniaka czerwczyka
🐛ogrodnicy niszczylistki
🐛listnika zmiennobarwnego
🐛jedwabka brunatnego
🐛wałkarza lipczyka
Można znaleźć także larwy drutowców, komarnic, rolnic czy kluków.
Gatunek pędraka rozpoznaje się na podstawie ułożenia włosków na odwłoku, co można podejrzeć na zdjęciach.
Zebrane i przepłukane pędraki należy umieścić w wodzie z solą (sól trzeba sypać do wody do momentu, aż przestanie się rozpuszczać – tzw. roztwór nasycony), aby pędraki przybyły do nas w nienaruszonym stanie. Wtedy można bez problemu określić gatunek pędraka.
Zebrany materiał, wraz z uzupełnionym formularzem nr 5 (Leśniczy wypełnia jedynie w tabeli pola z zielonym tłem, czyli kolumny od 1 do 10) i szkicem rozmieszczenia dołów próbnych należy do nas przekazać możliwie szybko.
Zespół Ochrony Lasu określa gatunek pędraka oraz jego wiek (w przypadku chrabąszczy i guniaka), po czym określa zagrożenie na badanej powierzchni. Pisemnie przekazujemy do Nadleśnictwa zalecenia odnośnie do dalszego postępowania na zagrożonych powierzchniach.
Po więcej szczegółów odnośnie szkodników korzeni zapraszam do Instrukcji Ochrony Lasu (2012), rozdział 1.1 Kontrola występowania szkodników korzeni.
Zdjęcia: Martyna Ruszczyk
Grafiki: Instrukcja Ochrony Lasu, 2012