Asset Publisher
Skutki anomalii pogodowych
W związku z napływającymi informacjami z Nadleśnictw, dotyczącymi problemów z rozpoczęciem wegetacji (brak rozwijających się liści), jednorocznych sadzonek Db (1/0) pochodzących ze szkółki kontenerowej, Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie dokonał lustracji w kilku Nadleśnictwach. Na powierzchniach odnowionych w/w materiałem potwierdza się brak rozwiniętych liści sadzonek u 70 - 90% egzemplarzy. Pod korą nierozwiniętych drzewek stwierdzono brak żywej miazgi oraz przesuszoną, zamarłą górną część pędu od szyi korzeniowej wzwyż. Pozostałe 10-30 % sadzonek w większym lub mniejszym stopniu wypuściło liście - jednak zdecydowana większość nie rozwinęła liści z pączków szczytowych, tylko jedynie w dolnej lub środkowej części pędu.
W wyniku analizy fitopatologicznej wykonanej przez ZOL (próbek przesłanych przez Nadleśnictwa), stwierdzono obecność licznych zarodników groźnego patogena grzybowego Cylindrocarpon destructans, który w przypadku wcześniejszego wystąpienia czynników osłabiających ich kondycję zdrowotną jest sprawcą gnicia i zamierania korzeni, a w efekcie całych nawet sadzonek.
Prawdopodobną przyczyną braku rozpoczęcia wegetacji sadzonek mogą być uszkodzenia spowodowane anomalią pogodową, trwającą jesienią oraz pod koniec ub. roku (wysokie temperatury i gwałtowny mróz - ciepła i bezśnieżna zima z temperaturą nawet do +100C do 26 grudnia i potem gwałtowne ochłodzenie bez pokrywy śnieżnej, która pojawiła się dopiero 10 stycznia 2016 roku), przez co sadzonki nie zdążyły zdrewnieć i uległy przemrożeniu.
Uszkodzenia na szkółkach.
W wielu Nadleśnictwach, stwierdzono uszkodzenia wysianych żołędzi spowodowane nagłym spadkiem temperatury podczas bezśnieżnej zimy. Przemarznięte żołędzie po przecięciu miały brunatne zabarwienie wewnątrz, czarne na zewnątrz, a struktura tkanek była „serowata", po naciśnięciu pojawiał się wyciek wody, bez zapachu fermentacji.