Asset Publisher Asset Publisher

Zagrożenie 2024

Przedstawiamy zagrożenie na terenie RDLP Białystok i Olsztyn na 2024 rok ze strony:

- brudnicy mniszki,

- strzygoni choinówki,

- miernikowców,

- szkodników korzeni.

 

Brudnica mniszka

Zagrożenie ze strony brudnicy mniszki układa się w pasie od południowego zachodu w stronę północnego wschodu. W 26 nadleśnictwach obserwujemy jej obecność od zagrożenia ostrzegawczego do silnego (łącznie ok. 13,2 tys. ha). Największą powierzchnię zajmuje zagrożenie ostrzegawcze (0/+), od 25 ha do ok. 2,4 tys. ha na nadleśnictwo.

Nadleśnictwo Ostrołęka i Myszyniec oprócz zagrożenia ostrzegawczego posiadają również zagrożenie słabe (+), odpowiednio: 50 i 125 ha.

W tym roku największe zagrożenie znajduje się w Nadleśnictwie Parciaki (łącznie 2,8 tys. ha). Jest to także jedyne nadleśnictwo, które posiada każdy rodzaj zagrożenia (od ostrzegawczego do silnego).

W RDLP Białystok w bieżącym roku jest jedynie zagrożenie ostrzegawcze (ok. 4,6 tys. ha). Największą powierzchnię występowania brudnicy posiada Nadleśnictwo Knyszyn (1050 ha), w tym 650 ha to zagrożenie w lasach niepaństwowych. Na drugim miejscu – Nadleśnictwo Nowogród – 1025 ha, następnie Łomża – 575 ha.

Zagrożenie zostało określone na podstawie przeprowadzonych transektów w roku 2023.

 

 

 

Strzygonia choinówka

W przypadku strzygoni choinówki łączne zagrożenie również jest większe w RDLP Olsztyn (ok. 2,1 tys. ha). W tej dyrekcji znajdują się 3 Nadleśnictwa z zagrożeniami – te same, które mają największe zagrożenie ze strony brudnicy mniszki: Ostrołęka, Myszyniec, Parciaki. Kolejność wymienionych Nadleśnictw nie jest przypadkowa – Ostrołęka posiada zagrożenie największe i jako jedyne w RDLP Olsztyn zagrożenie średnie (++). Następnie Myszyniec i Parciaki posiadające zagrożenie ostrzegawcze (0/+) i słabe (+).

W RDLP Białystok znajduje się zagrożenie średnie (++) w Nadleśnictwach: Nowogród i Knyszyn – również w nadleśnictwach, w których największe zagrożenie odnotowano ze strony brudnicy mniszki.

Zagrożenie zostało określone na podstawie przekazanych prób podczas jesiennych poszukiwań.

 

 

Miernikowce

Występowanie wzmożone oraz zagrożenie w RDLP Olsztyn ze strony miernikowców wynosi łącznie 500 ha. Największe zagrożenie znajduje się w Nadleśnictwie Nowe Ramuki – 225 ha. Na drugim miejscu jest N. Szczytno – 125 ha. Natomiast w N. Dobrocin przeważa występowanie wzmożone – 75 ha, a zagrożenie zostało określone na 50 ha.

W sąsiedniej dyrekcji w dwóch nadleśnictwach odnotowano obecność miernikowców – Łomża oraz Maskulińskie (łącznie 75 ha). W N. Łomża jest zagrożenie oraz występowanie wzmożone po 25 ha. W N. Maskulińskie zagrożenie również na poziomie 25 ha.

Zagrożenie zostało określone na podstawie odłowów motyli samic do pułapek kołnierzowych lub na opaski lepowe.

 

 

Szkodniki korzeni

W lasach jest również zagrożenie ze strony szkodników korzeni – chrabąszczy oraz guniaków. Największe zagrożenie znajduje się w Nadleśnictwie Susz, pędraki chrabąszcza utrudniły wykonanie odnowień oraz poprawek. Nadleśnictwo Mrągowo znajduje się na drugim miejscu, gdzie pędraki chrabąszcza przeszkodziły w założeniu plantacji oraz przeprowadzeniu zalesienia. W Parciakach zanotowano głównie obecność guniaków.

W RDLP Białystok największe zagrożenie znajduje się w N. Waliły oraz Nurzec.

 

Podsumowując – większe zagrożenie jest notowane w RDLP Olsztyn, głównie w południowo wschodniej części.