Asset Publisher
Jesienne poszukiwania - termin rozpoczęcia
Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie zaleca rozpoczęcie jesiennych poszukiwań szkodników pierwotnych sosny od 15 listopda i zakończenie do 13 grudnia 2019 roku.
Poszukiwania należy przeprowadzić metodą podokapową, w miejscach w których do tej pory były prowadzone metodą 10 ramek - bez zwiekszania ich ilości. W tych miejcach wybieramy jedno drzewo i przeszukujemy rzut korony zgodnie z instrukcją opisaną poniżej.
Jesienne poszukiwania szkodników pierwotnych sosny
Zalecaną przez Zespół Ochrony Lasu w Olsztynie i obowiązującą metodą wykonywania jpss na terenie RDLP Białystok i Olsztyn są powierzchnie podokapowe (pismo z dn. 9 lipca 2019 r., zn. spr. ZOL.5.7100.4.2019).
Zgodnie z Instrukcją Ochrony Lasu [2012] – po zmianach z 2019 r: „poszukiwań dokonuje się pod drzewem próbnym, które powinno mieć przeciętną koronę i rosnąć w zwarciu przeciętnym dla danego drzewostanu. Po zaznaczeniu obrysu rzutu korony (obwodu powierzchni podokapowej) poszukiwań dokonuje się od obwodu w kierunku pnia drzewa (ryc.1). Należy także przeszukać całą powierzchnię odziomka drzewa od szyi korzeniowej do wysokości 1,5 m, gdzie często w spękaniach kory zimują boreczniki. Każdego roku poszukiwania kontrolne przeprowadza się pod okapem innego drzewa”.
Ważne:
-
W przypadku znalezienia większej liczby owadów - zagrożenie co najmniej (++), zgodnie z tabelami IOL należy zagęścić ilość prób w celu określenia granic wzmożonego występowania owada.
-
Wykonując poszukiwania należy odstąpić od zbierania wyraźnie pustych i spasożytowanych kokonów boreczników. Zebrane larwy, gąsienice, poczwarki i kokony boreczników powinny być oczyszczone z mchu i patyków. Jednocześnie bardzo prosimy o nie zaklejanie taśmą przysyłanych pudełek z zebranymi owadami, a także o nie zawijanie pudełek dodatkowym papierem (jak w latach ubiegłych, wystarczające jest łączenie pudełek w pakiety za pomocą „gumek recepturek”). Pudełka powinny mieć widoczny opis lokalizacji partii kontrolnej z zewnątrz, bez karteczek w środku.
-
ZOL przypomina, że od kilku lat nie ma konieczności prowadzenia jpss w punktach monitoringu. Wobec tego nie ma potrzeby przysyłania wyników z tych powierzchni wraz z gałązkami cetyny sosnowej.
-
Przewiduje się, że po intensywnym pojawie brudnicy mniszki, może nastąpić wzrost liczebności boreczników sosnowych. Dlatego podczas prowadzenia jpss, na obrzeżach drzewostanów uszkodzonych żerem mniszki w latach ubiegłych, należy wybiórczo skontrolować pnie drzew oraz ich szyje korzeniowe celem potwierdzenia bądź braku kokonów boreczników.
Ryc.1. Schemat poszukiwań metodą podokapową